Két koszorúzás Brüsszelben 2023. március 15-én szerdán: 14 órától báró Jósika-Podmaniczky emléktábla, 15 órától Kossuthné temetői emlékoszlopa

Kedves Barátaink!

A Magyar Házbeli 1848-49-es megemlékezés már szombaton lezajlott, de ma, szerdán, március 15-én két koszorúzásra is sor kerül a Belgiumi Magyar Nagykövetség szervezésében, melyre várnak mindenkit szeretettel. 

Ezek helyszíne és időpontja a következő:

- 14 órától báró Jósika Miklós és felesége Podmaniczky Júlia emléktáblájának megkoszorúzása: LINK

- 15 órától Kossuth Lajos édesanyja emlékoszlopának megkoszorúzása a Saint-Josse-ten-Noode-i temetőben: LINK

Bízva a találkozásban,

a Magyar Ház közössége


Meghívó az 1848-49-es megemlékezésre a Magyar Házban 2023. március 11-én (szo) 16 órától

MEGHíVÓ 

az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulójára 
rendezendő megemlékezésre. 

 Ünnepi műsor 2023. március 11-én, szombaton 16 órakor 
a Magyar Házban (123, rue de l'Arbre Bénit, Ixelles).  

Az ünnepi beszédet dr. Nagy Gabriella, magyar közösségi 
diplomata tartja. 

 Az ünnepi műsor keretében szavalatok, zeneszámok fognak 
elhangzani. Az ünnepélyt baráti fogadás követi. 

 Szeretettel várunk mindenkit!

Beszámoló – Babits-felolvasómaraton a Magyar Házban 2023. február 23. (K) 18 óra

Milyen jó is évről évre irodalmi nagyjainkat elővenni, műveiket felolvasva érzéseinket, tapasztalatainkat egymással megosztani – mindezt a határokon átívelő Nemzetközi felolvasómaraton keretében. 

Február 28-án kedden este Babits Mihály műveit felelevenítve ismét gyarapodtunk tudásban, lélekben. 

Babits életének és a történelmi kornak a bemutatásán túl elhangzott többek között az első, az I. világháborút megelőző alkotói korszakából a Mozgófénykép és az Esti kérdés című versek, háborúellenes lírájából a Játszottam a kezével, a Húsvét előtt és a Fortissimo, elmélkedő-vallomásos műveiből az Örökkék ég a felhők mögött, a Hazám és az Örömről daloltok, Istenes versei közül a Jónás imája, a Zsoltár férfihangra és a Karácsonyi ének. 

Kedves résztvevőnk, Ferencz Ágnes így foglalta össze gondolatait a meghitt eseményről: 

„ Örülök hogy Babitsra esett a választás ezen a XV. felolvasómaratonon, mert költészete nagyon aktuális, naprakész válasz a mai XXI. századi ember sorkérdéseire. Háború dúl Európában és sokszor háború dúl bennünk is. Így Húsvét előtt, a költő szavaival "izgatva belül" létezünk a sok háborúról, katasztrófáról szóló hír kapcsán "sodrában a szörnyü malomnak". 

A járvány lefagyasztotta a világot két esztendeig, s egy éve, ahelyett hogy a tavaszi ébredés megtisztulását ünnepelhettük volna, háborúra ébredtünk. 

Babits idején előbb a háború, azután a spanyolnátha pusztított. Az ember egyre okosabb, de nem elég bölcs mégsem, hogy ezeket a válsághelyeteket megszüntesse. 

Ezért érdemes ilyenkor elcsendesedni és zaklatott lelkünket irodalommal gyógyítani. 

Először is megdöbbentő, hogy micsoda óriási ellentét feszül Babits első kötetének, az 1909-ben megjelent Levelek írisz koszorújából-nak a költeményei, melyek a századelő csodáiról, utazásokról, a mozgóképről alkotott játékos rímű verseit tartalmazzák, és a Húsvét előtt zaklatott, széteső rímelésű vallomása között. 

De Babits nagy utat jár meg, amikor ironikusan ír Jónás vergődédéséről, majd levonva a tanulságot, ha nem is harsány hangon, de prófétai határozottsággal kiáll az igazság érdekében: "mert aki éltét hazugságba veszti, a boldogságtól magát elrekeszti". 

„Boldogok, akik sírnak: mert ők megvigasztaltatnak.” Máté 5,4 és Babits "háborús" versei, fájdalmas siratói az embernek, hazának, az értelmetlen áldozatoknak. Az utolsó verseiben újra rendbe vannak szedve a rímek, talán Babits belenyugodott az elkerülhetetlenbe és a halál küszöbén megfogalmazta a krédóját. 

"Hiszek abban, hogy élni érdemes. Talán nincsen célja és értelme, mert “cél és értelem” emberi fogalmak: a világnak nincs rájuk szüksége. A világ több mint minden emberi, hiszek a világban, mert eszem el nem éri.” (Babits Mihály: Örökkék ég a felhők mögött). 

Köszönjük, hogy gazdagodhattunk Babits Mihály verseivel és prózájával, jó volt ismét forgatni a könyveket, amelyeket a Brüsszelbe kivándorolt elődeink hagytak a Magyar Ház Könyvtárára." 

Az est zárásaként kedves résztvevőnk, Nyakas Éva énekművész-operaénekes elénekelte számunkra az Elindultam szép hazámból című népdalt. 

Köszönjük a kezdeményezést a csíkszeredai Kájoni János Megyei Könyvtárnak, jövőre folytatjuk! 

Az idei, XV. Nemzetközi felolvasómaratonról nemzetközi kitekintésben: Nyolc országban közel 28.000 felolvasó szólaltatta meg Babits Mihály műveit 

Meghívó a Babits-felolvasómaratobra (Archív): LINK

Beszámolóink a korábbi felolvasómaratonokról a Magyar Házban:

 2016-ban Tamási Áron, 2017-ben Szabó Magda, 2018-ban Petőfi Sándor, 
2019-ben Radnóti Miklós, 2020-ban József Attila, 2021-ben Pilinszky János, 
2023-ban Babits Mihály
műveiből

Képek:












Közösségünk részt vett a belga-magyar diplomáciai centenáriumi emlékév zárásaként rendezett koszorúzáson valamint az azt követő a Magyar Házban rendezett fogadáson 2023. február 28. (K) 10 óra


Február 28-án délelőtt közösségünk részt vett a belga-magyar diplomáciai centenáriumi emlékév ünnepélyes lezárása alkalmából, az első magyar brüsszeli külképviselet épületén elhelyezett emléktábla koszorúzásán. 

Az emléktáblán koszorút helyezett el dr. Kovács Tamás Iván Magyarország Belgiumba és Luxemburgba akkreditált nagykövete, dr. Ódor Bálint nagykövet, Európai Unió melletti állandó képviselő, dr. Balogh István nagykövet, Magyarország állandó képviselője az Észak-atlanti Tanácsban és Erbán Gábor ezredes, véderő-, katonai és légügyi attasé, közösen Danielle Haven belga külügyminisztériumi igazgatóval. 

Az emléktáblát Havas István atya a brüsszeli magyar katolikusok lelkipásztora áldotta meg. 

Az eseményt fogadás követte, melynek az emléktábla helyszínétől (rue de Florence 5) séta távolságra található Magyar Ház adott helyet. 

Megtisztelő jelenlétüket köszönjük. 

Gratulálunk a centenáriumi emlékév sikeres megvalósulásáért a Belgiumi Magyar Nagykövetség és a brüsszeli Liszt Intézet munkatársainak.

További fényképek a koszorúzásról itt, itt, ittitt, itt és itt, a fogadásról pedig itt, itt, itt, ittitt és itt a Belgiumi Magyar Nagykövetség Facebook oldalán.

Meghívó (Archív): LINK 

Képek: