MEGHÍVÓ László Attila táncdalénekes koncertjére. 2017. június 3. (szombat) 19 óra

László Attila fiatal erdélyi éndekes, a Csillag születik tehetségkutató 3. szériájának győztese. Repertoárjában régi nagy slágerek szerepelnek többek között Máté Pétertől, Presser Gábortól, Demjén Ferenctől, de Attila saját szerzeményeit is megszólaltatja majd. Tartalmas dalai, jellegzetes bársonyos hangja a szívünkhöz szólnak. A baráti jellegű koncert 19 órakor kezdődik. LINK A FACEBOOK ESEMÉNYHEZ




MEGHÍVÓ Reiter Anna csellókoncertjére. 2017. május 27. (szombat) 19.30

A Magyar Ház következő klasszikus zenei koncertjén Reiter Anna csellójátékában gyönyörködhetünk. A fiatal művész többek között Bach, Schubert és Ligeti műveit adja elő. A hangverseny 19:30-kor veszi kezdetét. Költséghozzájárulás: 10€. A befolyó összeget a Magyar Házban található zongora és a pódium felújítására fordítjuk.


A művész rövid életrajza:

1995-ben született Kecskeméten, Kodály Zoltán szülővárosában. 8 évesen kezdett el zeneiskolában csellót tanulni. Több díjat is nyert az évek során országos és nemzetközi versenyeken, a legfrissebb ezek közül Bulgáriában volt (International Young Virtuosos Competition, 3. díj).
Jelenleg első éves a brüsszeli konzervatórium (Koninklijk Conservatorium Brussels, KCB) mesterképzésén Viviane Spanoghe osztályában. Ebben az évben számos zenekari meghallgatáson vett részt, ezek közül több is sikeres volt, így lehetősége nyílt a belga nemzeti zenekarral játszani (National Orchestra of Belgium, NOB).

Zongorás kvártettjével (Elysian Quartet) számos koncerten, eseményen lép fel.

ÍRÓ-OLVASÓ TALÁLKOZÓ a Magyar Ház Dísztermében, vendégünk: Urbán Gyula író, rendező. 2017.6.12. (hétfő) 19.30


Az arcFAM Egyesület Vár-Chateau-Castle Színtársulata "Minden egér szereti a sajtot" előadására  Brüsszelbe érkezik a színdarab szerzője, Urbán Gyula. Ennek alkalmából örömmel hívtuk őt meg egy baráti Író-Olvasó Találkozóra, melynek helyszíne a Magyar Ház Díszterme. A nemzetközi hírű író, rendező 1938-ban született, rendező-dramaturg diplomáját a prágai Károly Egyetemen szerezte. Pályája során hosszú éveket töltött a Budapest Bábszínháznál, ahol felnőtt és gyermek darabokat írt és állított színpadra. Dolgozott ezen kívül a Magyar Televíziónak, a BBC-nek, számtalan hazai és határon túli színháznak és filmstúdiónak (Venezuelában, Mexikóban, a volt Szovjetunióban, Erdélyben, Törökországban, a Távol-Keleten stb.), miközben folyamatosan jelentek meg prózai és verses kötetei. Szakmai életében meghatározó a Spanyolország egyik vezető színházánál eltöltött 12 éves időszak. 

 E rendkívül sokoldalú és eredeti alkotó önmagát leginkább "self-made man"-ként definiálja. Kérdezzük majd ihletről, indíttatásról, legfontosabb alkotásokról, a nemzetközi élet szépségeiről és buktatóiról stb. A beszélgetés során levetítjük két rövidfilmjét, melyek közül az egyik a Magyar Televízió számára készült és kezek pantomímjával előadott bábfilm "La Valse" címmel az első világháború emberi civilizációt érő pusztító hatásáról, a másik a Szovjetunióban 1976-ban készült "Kék kutyus" című animációs film a másság elfogadásáról. Legújabb verseskötete az épp a napokban zajló budapesti könyvhétre jelenik meg "Kolumbusz utolsó utazása" címmel, melyet a beszélgetés után meg lehet vásárolni és dedikáltatni lehet. A művész mellett jelen lesz felesége, sors- és alkotótársa, múzsája Dr. Lux Judit, aki a budapesti Corvinus Egyetem spanyol nyelv és kultúra tanára. 

A beszélgetést vezeti: Rumbold-Molnár Eszter - a Magyar Ház könyvtárosa, művészeti/kulturális blogger 

Minden érdeklődőt szeretettel várunk! 

Bejelentkezés: magyarhazbrusszel@gmail.com

Az arcFAM Egyesület Vár-Chateau-Castle Színtársulatának "Minden egér szereti a sajtot" című előadásáról további információk EZEN A LINKEN!


MEGHÍVÓ: Arbre Bénit Könyvklub 2017/MÁJUS/29 - Földes Jolán: A halászó macska uccája


LINK a könyvklub honlapjához
Ismeretlen magyar írónő 1936-ban első díjat nyer a londoni Pinker irodalmi ügynökség nemzetközi regénypályázatán. A könyv Párizs Szajna-parti régi Latin-negyedében, a város legkeskenyebb utcájában játszódik (Rue du Chat qui pêche). Egy Párizsba emigrált háromgyerekes magyar munkáscsalád életét meséli el, akik a többi emigráns közt elvegyülve töltik mindennapjaikat és keresik a boldogulás lehetőségét e bizonytalan történelmi kor keretei között. A regény saját élményeken alapul: Földes Jolán otthoni tanulmányait befejezve az 1920-as évek elején néhány évet Párizsban töltött, ahol munkásként majd adminisztrátorként kereste kenyerét, miközben az egyetemen francia tanulmányokat folytatott. A rangos irodalmi díj világsikert hozott írója számára. Könyvét 13 nyelvre lefordították és milliók olvasták, a források szerint még az amerikai elnök feleségének, Eleanor Rooseveltnek a kezébe is eljutott, aki szereplőivel nagyban azonosulva méltatta azt. 

Ki ez az alig ismert magyar írónő? Regényeit hogy fogadta a korabeli nemzetközi és magyarországi kritika (és miért)? Melyek a történelmi kor jellegzetességei? Kik az irodalmi élet elismert képviselői akkoriban?

A téma kapcsán beszélgetünk majd az 1920-as, 30-as évek Párizsáról, ami az első világháború sokkja után önmagát kereső nemzetközi írónemzedék, így Hemingway, Joyce, rövid időre Orwell, később Bajomi Lázár Endre otthona is volt (plusz a francia szerzőké – Cocteau, Sartre, Beauvoir stb. –, a képzőművészekről nem is beszélve).

Belenézünk néhány korabeli filmfelvételbe is, ahol Párizs utcáinak, kávéházainak hétköznapjai elevenednek meg, és láthatóak a „fény városának” legfőbb nevezetességei.

A szokásos forró tea mellett ezalkalommal vörösbor is várja majd a beszélgetés résztvevőit. Aki tud, hozzon magával valamiféle keserédes francia zenét, hogy alkalomadtán abba is belehallgathassunk!

Időpont: 2017. május 29. hétfő 19 óra

Helyszín: a Magyar Ház Könyvtára (123, rue de l'Arbre Bénit, 1050 Bruxelles)

Bejelentkezés, további információk: arbrebenitkonyvklub.brusszel@gmail.com

A regény angolul és franciául is olvasható:
- La rue du chat qui pêche (Jolan Foldes)
- The Street of the Fishing Cat (Yolanda Foldes)

Minden kedves érdeklődőt, könyvbarátot szeretetettel várunk!


Az Arbre Bénit Könyvklub következő tervezett találkozója: 2017. szeptember 25. (hétfő) 19 óra - Kuncz Aladár: Fekete kolostor

TÁNCHÁZ NAPJA a Magyar Házban. 2017. május 13. (szombat) 16.00 - 18.00 óra

Kedves Belgiumi Magyarok! 

Az első táncház megrendezésének 45. évfordulóján Brüsszelben is lesz Táncház Napja a Magyar Ház és a Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa szervezésében.  Gyertek el bekapcsolódni egy kis táncházba, éneklésbe ünnepelve és népszerűsítve hagyományainkat! 

Időpont: május 13. szombat 16:00-18:00. Helyszín: Magyar Ház:1050, Rue de l'Arbre Bénit 123, 1050 Ixelles

Facebookon ide kattintva találod meg az eseményt. Hívj meg bátran kicsit, nagyot! Szeretettel várunk Mindenkit! 


Táncház Napja

"A Táncház Napja azért jött létre, hogy megmutassuk az UNESCO által is elismert, 45 éves táncházmozgalom értékeit a külvilágnak. A mozgalmat és annak tagjait: akik napról napra átadják, akik estéről estére éltetik, akik hétről hétre dokumentálják, akik évről évre őrzik hagyományainkat.

Ennek apropóján az első táncház 40 éves évfordulóján a Hagyományok Háza Baráti Köre Egyesület hagyományteremtő szándékkal egész napos szabadtéri rendezvényt kezdeményezett.

A táncház-módszert, a szellemi kulturális örökség megőrzésének magyar modelljét a világ más kultúrái is adaptálták. A táncház-módszer – mint magyar szellemi termék – sikeres exportjának tekinthetjük, hogy Japánban, Lengyelországban, Szlovákiában is mintát adtunk a hagyományos kultúra átmentéséhez.

A rendezvény minden évben tudatosan az önkéntességre épül, ezzel is hangsúlyozva a táncházmozgalom alulról jövő, közösségi szerveződését, a közösségek alkotóerejét.
Tegyetek ti is azért, hogy egyre többen legyünk! Csatlakozzatok az évek óta egyre nagyobb népszerűségnek örvendő kezdeményezéshez!" 

Diavetítés KICSIKNEK vasárnap délelőtt a Magyar Ház Könyvtárában


Június 11-én 11.30 órától

Évadzárás alkalmából
Műsoron: A só (diafilmen), Az egér és az oroszlán (diafilmen)


Korábbi időpontok:

Május 7.
Gizella napja alkalmából
Műsoron: Thézeusz és Ariadné (diafilmen), 
Öreg néne őzikéje (diafilmen)

Március 26.
A Költészet világnapja alkalmából
Műsoron: Arany János: Rege a csodaszarvasról (diafilmen), 
Séta a zöld emberrel (diafilmen)

Március 5.
Arany János születésnapja alkalmából
Műsoron: Petőfitől a János vitéz (élőben), Mesélnek az évszakok (diafilmen)

Január 29.
a Magyar Kultúra Napja alkalmából
Műsoron: Lúdas Matyi (élőben), Két kis csavargó (diafilmen)

Itt Belgiumban különösen fontos, hogy gyerekeink anyanyelvükön is hallgassanak mesét. Ráadásul sok esetben a nagyszülők is távol élnek, éppen ezért kincset ér egy jóságos "nagypapa" figura... Mindezek jegyében örömmel folytatjuk gyerekeknek szóló diafilmvetítéseinket a Vasárnapi Mise után a Magyar Ház Könyvtárában, melyek idéntől élő meséléssel is kiegészülnek 85 éves ixelles-i honfitársunk, Kovács Józsi bácsi tolmácsolásában.

"A könyvekkel telezsúfult kis helyiségben pléd, párnák, háttérzene, vetítővászon. A 85 éves Kovács Józsi bácsi kényelmesen elhelyezkedik karosszékében, tekintetét végighordozza az elcsendesedő gyerekseregen, vesz egy mély levegőt és mesélni kezd..."