1920-as évekbeli gyermekvonatos egyéni sorsnak emléket állító vitrin - a Magyar Ház együttműködési projektje a brüsszeli Migrációs Múzeummal

 

Szép együttműködési projekt megvalósulásával zárja a Magyar Ház a 2021-es évet.

Egy az 1920-as évekbeli magyar-belga gyermekvonat-segélyakcióban érintett egyéni sorsnak emléket állító vitrin került felavatásra a brüsszeli Migrációs Múzeumban a hétvégén közreműködésünkkel. 

A vitrin egy idős belga hölgy, Bea S. édesanyjának, Rózsának állít emléket. Rózsa 1924-ben, hat évesen érkezett Belgiumba három éves húgával együtt az I. világháborút követő súlyos körülmények közül Budapestről. "Ez óriási dolog volt" - írja Bea a vitrin mellett elhelyezett tájékoztató szövegben - "két gyerek mama és papa nélkül."

Őket is beleértve mintegy hatvanezer gyermeket utaztatott az Országos Gyermekvédő Liga a vesztes háborút követő évtizedben a háború és forradalmak-sújtotta, ellátási gondokkal küzdő Budapestről és az ország más részeiből befogadó családokhoz Hollandiába és Belgiumba.

Rózsa három alkalommal töltött hónapokat Belgiumban a segélyakció keretében, utoljára 16 éves korában. Ekkor fogadószülei kérésére Belgiumban maradt, később itt találkozott leendő férjével, Bea édesapjával. A hátralévő életét itt élte le.

"Mamát mindenki szerette" - emlékezik Bea a vitrin melletti francia és flamand nyelvű tájékoztató szövegben. "Amit mamától kaptunk, az a magyarok talpraesettsége. Átadta emellett annak az örömét, hogy értékeljük az eleganciát, a charme-ot. Magyarországról való a híres hercegnő, Sissi is, igen, ez az elegancia óda a múltjukhoz. Mama mindig kicsit olyan volt, mint egy elegáns baba. Azt mondta nekünk, Magyarországon előbb volt fürdőkád is, mint itt."

Bea/Rózsa vitrine mostantól a brüsszeli Migrációs Múzeum állandó kiállításán lesz látható az egyéni sorsokat bemutató tárlaton. Benne a következő tárgyi emlékekkel:

- a kis Rózsa magyar népviseleti blúza és egy "Miskolczi-emlék" feliratú kerámia, amiket ő hozott magával annak idején Belgiumba,
- egy fénykép, amin Rózsa látható a húgával Erzsébettel (flamandul Liesbet) és még néhány magyar kislánnyal Kalmthout-ban (Észak-Belgium) 1924-ben,
- az Országos Gyermekvédő Liga által összeállított magyar-holland egylapos szótár, amit a gyermekvonatok kis utasai vittek magukkal (a fotót a Németalföld-Magyarország Kulturális Transzfer Kutatóközpont vezetője Dr. Réthelyi Orsolya bocsátotta rendelkezésünkre),
- két egyetemi kiadvány az I. és II. világháború közötti gyermekvonat-segélyakcióról kutatási eredményekkel, fényképekkel, valamint
- néhány erdélyi kerámia utalva Rózsa székelyföldi gyökereire.

A fotók a vitrin avató ünnepségén 2021. december 18-án készültek.

A projekt felelősei a Magyar Ház részéről Rumbold-Molnár Eszter és Kállayné Dáné Zita voltak. Ezúton mondunk köszönetet Isabel Ceballosnak és kollégáinak, a Migrációs Múzeum munkatársainak.

Ha tehetik, látogassanak el a közeljövőben a brüsszeli Migrációs Múzeumba, ahol az állandó kiállításukon immár ez a magyar vonatkozású vitrin is látható!

Emellett ne hagyják ki a jelenleg futó átfogó budapesti kiállítást sem a két világháború közötti magyar-holland-belga gyermekvonat-segélyakcióról, mely a BTM Vármúzeumában látogatható 2022. március 27-ig!