Mintafeladatlap - Olvasókör - 7-8. osztály (2018/2019 Téli találkozó - 6-8. osztály)



VASÁRNAPI OLVASÓKÖR Gyerekeknek és Tiniknek
2018/2019-es tanév 2. Téli találkozó
Időpont: 2019. február 17. (vasárnap) 11.30 óra
Helyszín: a brüsszeli Magyar Ház Könyvtára
a KÖZÖS FELOLVASÁS szövege és kérdések
6-8. osztály

Szöveg: Wilhelm Hauff: A mese (részlet a Mesék almanachja című gyűjteményből, forrás és kérdések: Turcsányi Márta: Irodalom 5. című tankönyvéből, fordította Rónay György)
-       A szöveget lentebb találod. Az olvasóköri találkozón ebből a szövegből fogunk közösen felolvasni, és beszélgetünk is róla.
Kérdések:
-       A szöveghez kapcsolódó kérdéseket a szöveg alatt találod.
-       A kérdések megoldásait külön lapra készítsd el, amin tüntesd fel a nevedet, életkorodat, osztályodat , telefonszámodat és email címedet is.
-       A megoldásokat hozd magaddal az olvasóköri találkozóra, és dobd be a könyvtárban található ARANYCSÍKOS dobozba.
-       Az őszi, téli, tavaszi és nyári találkozóink kérdéseinek helyes megfejtői a tanév végén meglepetés-ajándékban részesülnek.
(Ha valaki menet közben kapcsolódik be a játékba, a kérdéseket visszamenőleg is megválszolhatja.)

~~~~~~~~~~

Wilhelm Hauff: A mese
(részlet a Mesék almanachja című gyűjteményből)

Egy szép, messzi birodalomban, melyről azt tartja a monda, hogy gyönyörűséges kertjei fölött sosem áldozik le a nap, kezdettől fogva Képzelet királynő uralkodott. Századokon át két kézzel árasztotta övéire az áldást, s aki csak ismerte, tisztelte és szerette őt. Szíve nagy jóságában azonban nem érte be azzal, hogy a saját országát boldoggá tegye; örök ifjúsága és szépsége királyi díszében leszállt a földre, mert hallotta, hogy annak lakói, az emberek, szomorú komolyságban, munkában és fáradozásban töltik életüket. Elhozta hát nekik birodalmából legszebb ajándékait, s attól fogva, hogy a szépséges királynő meglátogatta a földi tájakat, munkájukban vidámak, komolyságukban derűsek lettek az emberek.
Királyi anyjuknál nem voltak kevésbé szépek gyermekei sem, s azokat is elküldte, hogy örömöt vigyenek az embereknek.
Elsőnek legidősebb lánya, a Mese tért vissza a földről. Édesanyja észrevette, hogy a Mese szomorú, és mintha a szeme is könnyes volna.
-       Mi bajod, kedves Mese? – kérdezte a királynő. – Amióta megjöttél, olyan bús és olyan levert vagy! Nem árulnád el anyádnak, mi nyomja a szívedet?
-       Ó, édesanyám – felelte a Mese –, mostanáig sem hallgattam volna, ha nem tudnám, hogy az én bánatom neked is fájni fog.
-       Csak mondd el – bíztatta a királynő. – A bánat olyan, mint a kő: egymagunk leroskadunk alatta, ketten könnyen elvisszük az útból.
-       Hát akkor halld – felelte a Mese. – Tudod, milyen szívesen forgok az emberek közt, milyen örömest elüldögélek a legszegényebbek kunyhójának küszöbén is, hogy munkájuk után egy kicsit elbeszélgessek velük; s azelőtt ők is barátságosan nyújtották felém kezüket, ha megláttak, és mosolyogva, elégedetten pillantottak rám, de manapság már nyoma sincs ennek!
-       Szegény lányom! – szólt a királynő, és megsimogatta a Mese könnytől nedves arcát. – De hátha csak képzelgés az egész!
-       Higgy nekem, anyám – felelte a Mese. – Nagyon is jól érzem, hogy már nem szeretnek engem. Amerre csak járok-kelek, hideg tekintettel fogadnak; sehol nem néznek már jó szemmel…
-       Ej, hát ha az idősebbek nem becsülnek, fordulj a gyerekekhez. Ők az én szívem igazi kedveltjei, nekik küldöm legszebb képeimet testvéreiddel, az Álmokkal, s magam is gyakran leszálltam már hozzájuk, megöleltem, megcsókoltam őket, és sok szép játékot játszottam velük. Ismernek is engem, bár a nevemet nem tudják, s azt is gyakran megfigyeltem, hogy éjszakánként föl-fölmosolyognak csillagaimra, reggelente pedig, ha csillószőrű barikáim végigvonulnak az égen, örömükben tapsikolnak. S még akkor is szeretnek, ha már fölserdültek; a kedves-szép lányoknak segítek tarka bokrétát kötni, és a vad fiúk elcsöndesednek, ha egy-egy sziklatetőn melléjük ülök, a messzi kék hegyek ködvilágából égbe nyúló várakat és pompás palotákat idézek elibük, és az alkony vörös felhőiből hősi lovagseregeket és csodálatos zarándokvonulásokat varázsolok nekik.
-       Ó, a kedves gyermekek! – kiáltott megindultan a Mese. – Jól van: velük még egyszer megpróbálom...
-       Igen, édes lányom – mondta a királynő –, a gyerekekkel kell megpróbálnod. De hogy a kicsinyeknek is tessél, és a nagyok se taszítsanak el: hadd öltöztesselek föl valami tetszetős ruhába. Nézd csak, ez majd egészen jól illik rád!
Intett, és szolgálói nyomban elősiettek – egy almanach köntösével. Színes kelméből készült, s tarka képek, érdekes alakok csillogtak szövetében.
A mese szégyenkezve sütötte le szemét a díszes öltözetben, a királynő azonban kedvtelve jártatta rajta a szemét.
-       Menj, lányom, és áldásom kísérjen. Ebben a köntösben talán majd azoknak a szívét is megejted, akik igénytelen, egyszerű ruhádban elutasítanak.
A mese tehát újra leszállt a földre. Dobogó szívvel közeledett a kapu felé, amelynél a híres-okos őrök silbakoltak. Fejecskéjét lehajtotta, összehúzta magán színpompás köntösét, s aggódó léptekkel osont előre.
-       Megállj! – kiáltotta egy nyers hang. A Mese riadtan megtorpant, fejét fölemelte, sötét szeme kerekere nyílt.
-       A Mese! – nevetett teli torokból az őrség. – Nézd csak, a Mese! És miféle öltözékben! Mondd csak, hogyan jutottál ehhez a tarka ruhához?
-       Édesanyám adta rám – rebegte a Mese.
-       Úgy? Szóval álruhában akar becsempészni téged hozzánk? Azt már nem! Kotródj innen, mégpedig sietve!
-       De én a gyerekekhez szeretnék menni – könyörgött a Mese. – Hozzájuk talán csak beengedtek?
-       Hogyne, hogy telebeszéld mindenféle ostobasággal a fejüket! – dohogta az egyik őr; hanem egy másik közbelépett:
-       Ej, had lássuk, hátha ezúttal tud valami érdekeset.
-       No, nem bánjuk – egyeztek bele a többiek is. – Mutasd meg a tudományodat; hanem igyekezzél, nem vesztegethetjük rád a drága időnket!
A Mese kinyújtotta karját, és különféle jeleket rajzolt a levegőbe. Nyomban tarka képek rajzottak elő: karavánok tevékkel, lovakkal, nyalka lovasok, sátrak a sivatag homokján, tengerek viharmadarakkal és imbolygó hajókkal, néma erdők és néptől nyüzsgő utcák, terek; harcos vitézek és békés nomádok – mindez ott kavargott előttük; színes és mozgalmas képekben, pergő jelenésekben.
A Mese a nagy varázslatban nem is vette észre, hogy a kapu híres-okos őrei sorjában elaludtak.
Éppen újabb varázsjelet akart a levegőbe írni, amikor egy barátságos férfi lépett hozzá, és kézen fogta.
Nézd csak, kedves Mese – mutatott az alvókra –, ezeknek nem valók a te tarka képeid. Surranj be gyorsan a kapun, s én majd békés, meghitt szállást adok neked a házamban, ott nyugton ellakhatsz, kedvedre elélhetsz. Ha fiaim és lányaim jól megtanulták a leckéjüket, pajtásaikkal együtt fölkereshetnek téged, és te majd mesélsz nekik. Jó lesz így?
- Ó, boldogan megyek veled az én kedves barátaimhoz, a gyerekekhez! – kiáltott föl a mese. – Igyekezni fogok, hogy vidám, kellemes órákat szerezzek nekik!
A derék férfi elégedetten bólintott, s a karját nyújtotta a Mesének, úgy segítette át a hanyatt horkoló őrök lábain.
A Mese pedig, ahogy az őrökön túljutottak, mosolyogva nézett körül, aztán gyorsan besurrant a kapun.


Kérdések:

1.  Magyarázd meg, milyen az almanach köntös!

2.  A bánat olyan, mint a kő... – mit jelent ez a hasonlat?

3.  Keress a hangulatokra, lelkiállapotokra vonatkozó kifejezéseket a szövegből (legalább 3-at)!

4.  Miért alkot egy családot a mese, a képzelet és az álom? Írj minimum 3 mondatot.

5.  Rajzold le, vagy írd le pár mondatban, hogy mi a történet legfontosabb mondanivalója számodra?

A feladatok megoldásához kérd szüleid vagy más felnőtt segítségét!